Gretatours - maailm on imeline...

Tansaania safari ja puhkus Mafia saarel 22.01.-02.02.2026.

Reisigrupi suuruseks 12 inimest.

22.01.,neljapäev – Lend väljub Tallinnast kell 12.20 ja jõuab Istanbuli kell 16.15. Lend väljub Istanbulist kell 19.30 ja jõuab Kilimanjarosse kell 02.40. Sõit (18 km) hotelli B-more Comfort Stay.

23.01.,reede– Hommikusöök hotellis. Hommikupoolikul puhkus. Kell 11.00 algab sõit Chemka soojaveallikate juurde. Allikatest on moodustunud väikesed järvekesed, kus on võimalik supelda. Lõunasöök. Sõidame Arushasse (70 km). Käime Arusha linnas. Kes soovib saab vahetada raha või täiendada oma söögi-joogitagavara kohalikust supermarketist. Ööbimine hotellis Green Mountain (https://greenmountainhotel.co.tz/)

24.01.,laupäev – Hommikusöök. Sõit Tarangire rahvusparki (120 km), kus teeme oma esimese safari ning veedame terve pika päeva. Tarangire on kuulus eelkõige oma elevantide poolest, keda elab seal 3000 ringis. Loomulikult näeme ka paljusid teisi loomi ja linde. Lõunapiknik pargis. Õhtul sôidame Babati'sse (80 km). Õhtusöök ja ööbimine Babatis hotellis Asmorein.

25.01., pühapäev – Hommikusöök. Kohtumine kohaliku giidiga, kes tutvustab Babati küla: käime turul ning vaatame kuidas tehakse maisiõlut. „Julgemad“ saavad seda ka maitsta. Siin asub ka Babati järv, millel soovijad saavad teha paadisõidu. Lõunasöök. Pärastlõunal sõit Mto-wa-Mbu'sse (130 km). Teel käime ka masai külas, kus näeme lähemalt nende eluasemeid ja rahvuskultuuri. Õhtusöök ja ööbimine Siafu lodges´s (https://siafucampsandlodges.com/)

26.01., esmaspäev – Hommikusöök. Sõit Ngorongoro kraatrisse (100 km), mis on maailmas ainulaadne: 210 ruutkilomeetrine vulkaanikraater, kus elab tuhandeid loomi alates sebradest ning lõpetades lõvidega. Laskume autodega üle 600 meetri kraatri põhja ning teeme päevase safari. Lõunapiknik. Pärastlõunal sõit Lake Eyasisse. Õhtusöök. Ööbimine Lake Eyasi safari lodges (https://lakeeyasi.com/)

27.01., teisipäev- Hommikusöök. Täna külastame kahte kohalikku hõimu. Hommikul liitume hadzabe hõimuga, mis on üks viimaseid rändhõime Aafrikas. Koha peal otsustame, kas teeme hadzabe meestega koos hommikuse jahiretke või lähme hadzabe naistega metsikuid kartuleid otsima. Tutvumine hõimurahva elu-oluga. Hiljem datoga hõimu külastus. Datogad on sepad, kes valmistavad kogutud metallist nii nooleotsi kui ka ehteid. Lõunasöök. Sõit Arushasse (180 km). Ööbimine hotellis Green Mountain.

28.01., kolmapäev – Hommikusöök hotellis. Transfeer Arusha lennujaama. Lend väljub Arushast kell 09.25. ja jõuab Dar es Salaami kell 11.35 (vahemaandumisega Zanzibaril). Lend väljub Dar es Salaamist kell 15.00 ja jõuab Mafiale kell 15.30. NB: Lennuajad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast! 
Mafial transfeer lennujaamast hotelli. Majutumine. Õhtusöök hotellis.

29.-31.01. – puhkus Mafia saarel. Ööbimine hommiku – ja õhtusöökidega Meremeta lodges´s (www.meremetalodge.com). Lisatasu eest võimalik teha ekskursioone.

Meremeta lodge asub 2 km kaugusel Utende rannast. Randa on võimalik jalutada või sõita jalgratastega, mis on Meremetas ööbijate käsutuses. Soovi korral viib hotelli peremees randa ka oma autoga. Kuna Mafial on väga suured tõusud ja mõõnad ning saare „külgedelt“ taandub vesi mõõna ajal tundideks sadade meetriteb kaugusele, siis Utende on selline koht, kust vesi kunagi päriselt ära ei „kao“ ning kus on võimalik päev läbi ujuda.

01.02., pühapäev – Hommikusöök. Vaba hommikupoolik. Transfeer Kilindoni lennujaama. Kell 17.30 lend Mafialt Dar es Salaami. Transfeer majutuskohta Dar es Salaami lennujaama lähistel. Puhkus hotellis Airport transit lodges. NB: Lennuajad võivad muutuda olenemata reisikorraldajast

02.02., esmaspäev – Öösel kell 02.30 transfeer Dar es Salaami lennujaama. Lend väljub Dar es Salaamist kell 04.15 ja jõuab Istanbuli kell 12.25. Lend väljub Istanbulist kell 15.10 ja jõuab Tallinnasse kell 17.50.

Hind 3150. -eurot sisaldab:

*Lennu Tallinn – Istanbul – Kilimanjaro (lennul toitlustamine)
*Lennu Dar Es Salaam – Istanbul – Tallinn (lennul toitlustamine)
*Lennud Arusha – Dar Es Salaam – Mafia
*Lennu Mafia – Dar Es Salaam
* 3 ööbimist Arushas koos hommikusöökidega
*Lõunasöögi esimesel päeva. 
*Safaripäevad koos majutuste, hommiku –, lõuna – ja õhtusöökidega, safariparkide sissepääsumaksud, kõik programmis ära toodud külastused ja ekskursioonid.
*4 ööbimist Mafial bungalowdes, hommiku – ja õhtusöökidega.
*Ühe ööbimise Dar es Salaamis motellis.
*Lennujaamatransfeerid Mafial Kilindoni – Utende – Kilindoni
*Kohalike inglise keelsete giidide ja ekskursioonijuhtide teenused.
*Eesti keelse reisijuhi kogu reisi vältel.

Lisatasu eest:
*Tansaania viisa saab teha kas online https://visa.immigration.go.tz/ aga seda saab ka piirilt. Viisalõiv 50.-USD
*Looduskaitseala maks Mafial Utendes 24.-USD/päev (saab maksta ainult kaardiga).
* Mafia saare ekskursioonid (fakultatiivne).

Vaalhaide vaatlemine: transfeer Utendest Kilindonisse, kust sõidame mootorpaadiga ookeanile, et kohtuda maailma suurimate kalade – vaalhaidega. Kalad võivad kasvada kuni 18 meetrit pikaks ning kaaluda kuni 34 tonni. Julgemad võivad vaalhaidega ka ujuda. Tegemist on rahumeelse ja planktonist toituva hiiglasega, kelle sarnasust haiga meenutab vaid terav seljauim. Peale merereisi võimalik veeta aega Kilindoni külas ning tutvuda kohaliku kalasadamaga. Ekskursioon kestab pool päeva. Hind: 55.-USD

Chole saar, snorgaldamine, Mange liivasaar: Sõidame paadiga Utendest lähedalausvale korallrahule, kus on imeilus veealune maailm ning võimalik snorgeldada. Külastame Mafia naabersaart Chole´d, kus teeme jalutsukäigu ning lõunastame liivasaarel, mis mõõna ajal merest kerkib ning tõusu ajal kaob. Ekskursioon kestab terve päeva ja sisaldab lõuna. Hind: 50.-USD

Snorgeldamine: Sõit paadiga korallrahule Utende mere looduskaitsealal asuvale korallrahule, snorgealdamine ja ujumine. Ekskursioon kestab 3-4 tundi. Hind: 20.-USD

*Soovitan kõikidel teha tervise – ja reisitõrke kindlustuse. See tagab haigestumise või mõne lennu ärajäämise puhul raha tagastuse. Kuna piletid on nimelised, siis peab ka kindlustus olema igal ühel isiklik, mina kahjuks lennupileteid kindlustada ei saa.

NB!! Alates 01.06.2019. ei luba Tansaania riiki sisse tuua kilekotte! Seega ei tohi turistidel neid kaasas olla, isegi mitte oma kohvris. Võidakse kontrollida riiki sisenemisel. Oma reisikoti pakkimisel paluks siis sellega arvestada. Minul isiklikult pole pagasit küll kordagi kontrollitud, aga kuna seadus on selline, siis, et oleks teadmiseks.

Nõuandeid reisiks
* Pagasi määr inimese kohta on rahvusvahelisel lennul 23 kg ning salongipagasil 8 kg. Siselendudel on äraantava pagasi määraks 15 kg. Siselennukil ei mahu salongi salongipagasi alla kuuluv kohver, soovitan kaasa võtta väiksema selja- või õlakoti isiklike tarvetega. 
* Kõik sõidud ja safarid Tansaanias toimuvad 7-kohaliste safariautodega. Safari ajaks saab auto katuse üles tõsta. Meie mõistes „turismibusse“ Tansaanias ei tunta.
* Koha peal (eriti Arushas ja Dar Es Salaamis) tuleb oma kotte väga hoolega valvata, kott võib üsnagi kiiresti uue peremehe leida. Hotellid seevastu on turvalised.
* Ookeanis ujumas käimiseks oleksid head kummikingad või sandaalid. Põhi on küll liivane aga leidub siilikuid ja koralle, mis paljale jalale üsna tõsiselt haiget teha võivad. Ekskursioonil snorgeldamiseks antakse maskid, torud ja lestad. Kellel on oma ujumistarbed, võib need loomulikult kaasa võtta.
*Riigis aksepteeritakse ainult peale 2017 aastat välja lastud USD-d. (mida uuemad kupüürid on, seda parem). Pangakaardiga saab maksta väga vähestes kohtades ja ka pangaautomaadid ei aksepteeri alati kõiki kaarte. Seega on soovitav kaasa võtta piisavas koguses sularaha (parem väiksemaid kupüüre, sest alati ei ole neil vahetusraha tagasi anda ja siis nad lihtsalt ei anna!). Koha peal saab tansaania šillingiteks vahetada nii dollareid kui ka eurosid. Raha saab vahetada ka juba saabudes Kilimanjaro lennujaamas.
* Koha peal on giididele ja autojuhtidele sobilik anda väike jootraha, aga selle saame leppida koha peal kokku kellele ja kui palju.
* Reisidokumendiks peab olema pass, mis kehtib 6 kuud peale reisi lõppu. Viisa saab taotleda online https://visa.immigration.go.tz/  või lennuväljal piirilt. Vajalik 50.-USD sularaha viisa eest tasumiseks.
* Vaktsineerimine ei ole kohustuslik. Kõik medikamendid, mida võib vaja minna (igaüks ise teab oma nõrku kohti!) tuleks kaasa võtta, sest apteeki ei pruugi soovi korral alati käepärast olla.
* Ei soovita osaleda reisil inimestel, kellel on tõsisemaid terviseprobleeme, sest arstiabi ei pruugi olla vajaduse korral alati koheselt kättesaadav. Kindlasti oleks vaja teha rahvusvaheline tervisekindlustus ja samuti reisitõrkekindlustus. 
*Salongipagasisse võiks kaasa pakkida esmatarbeasjad juhuks, kui äraantav pagas kusagile tee peale toppama jääb ja hiljem järgi saadetakse.
* Kuna Mafia saarel on vähe turiste ja valdav on islamiusk, siis naistel soovitaks kanda avalikes kohtades viibides kleiti, seelikut või pikki pükse. Mandri Tansaanias on riietus vaba.
* Hotellid on lihtsad, aga kõik vajalik on olemas. Dušš ja tualett on kõikides tubades.
 * Jalanõudest võiks kaasa võtta ainult sandaalid ja “varbavahed”. Kingi ja muid peenemaid jalavarje vaja ei lähe. Peamine, et jalanõud oleksid mugavad.
* Kui on kodus olemas, siis ujumishuvilised võiksid kaasa võtta ujumismaski – ja toru. Aga näiteks vaalhaisid vaatama minnes või korallirahul sukeldudes saab need ka koha pealt, on ekskursiooni hinna sees.
* Riietus mugav ja suvine, safarile võiks kaasa võtta pusa või dressipluusi ja pikad püksid. Tansaanias on jaanuarkuus suvi, aga näiteks Ngorongoros, mis asub kõrgel, võib olla pilves ilma korral pisut jahe. Mafia saarel on alati soe. 
* Kindlasti mitte unustada kõrge faktoriga (30-50) päevituskreeme ja sääsetõrjevahendeid. Vooditel on olemas sääsevõrgud aga näiteks õhtusöögi ajal väljas, kipuvad sääsed vahel kallale. Safari ajal kimbutavad vahel tsetsekärbsed. Muid mürgiseid ja ohtlikke putukaid ei ole kohanud.
* Mafial ei ole meie mõistes kaupluseid – seega igapäevased hügieenivahendid peaksid ka omal kaasas olema, sest koha peal soovitut leida võib olla suhteliselt keeruline. Dar es Salaamis ja Arushas on poed olemas, aga samuti ei pruugi leida kõike, millega meie harjunud oleme ja mida vajame.
* Soovitav on kaasa võtta taskulamp, kuna tänavavalgustus puudub ja sagedased on ka elektrikatkestused (elekter võib ära olla ka mitu tundi!)
*Paljudes kohtades on pistikud nn."inglise moodi" ehk siis kolmeharulised, soovituslik on kaasa võtta adapter. Hotellidest neid üldiselt ei laenutata.
*Majutuskohtades ei pruugi dušist alati tulla kuuma vett. “Soe” vesi on sama, mis välistemperatuur.
* Ja tuleb arvestada, et sealne kellatundmine ei ole päris sama mis meil ja nad on oma toimetustes ja tegemistes ikka väga aeglased. Seega kannatust ja pikka meelt!